pl
Strona główna Przegląd artykułów Gryzonie w ogrodzie oznaczają katastrofę. Ale jak sobie z nimi poradzić?

Gryzonie w ogrodzie oznaczają katastrofę. Ale jak sobie z nimi poradzić?

Gryzonie w ogrodzie oznaczają katastrofę. Ale jak sobie z nimi poradzić?
Nie tylko ptaki czy bezpańskie koty mogą zniszczyć nasze uprawy w ogrodzie – pod powierzchnią gleby mogą czaić się również inne szkodniki. Norniki i karczowniki niszczą rośliny pod powierzchnią, przegryzając ich korzenie, co prowadzi do niedoboru składników odżywczych i stopniowego obumierania roślin. Nie wspominając już o tym, że znacząco pogorszy to wygląd ogrodu, niszcząc jego estetykę. Obecność gryzoni w ogrodzie można rozpoznać po częstych dziurach. Jak pozbyć się gryzoni w ogrodzie?

Pułapki

Jeśli w ogrodzie pojawi się tylko kilka osobników, skutecznym rozwiązaniem mogą się okazać pułapki. Należy jednak odpowiednio dobrać pułapki do rodzaju gryzonia, a następnie umieścić je wraz z przynętą tuż obok wykopanej nory. Wówczas pozostaje tylko cierpliwie czekać, czy gryzoń zostanie złapany.

Odstraszacze zapachowe

Gryzonie, podobnie jak inne zwierzęta, są wrażliwe na określone zapachy, które im przeszkadzają. Takie zapachy mogą okazać się skuteczną pomocą w wypędzeniu szkodników. Należą do nich terpentyna, liście orzecha włoskiego, środki na mole, a także mięta i rumianek. Wadą takich odstraszaczy jest to, że ich skuteczność zmniejsza się podczas deszczu.

Posprzątaj swój ogród

W ogrodach bardzo często uprawiamy również drzewa i krzewy owocowe. Owoce, które spadną na ziemię, często pozostawiamy bez uprzątnięcia. To właśnie opadłe owoce stanowią dla gryzoni łatwo dostępne źródło pożywienia, z którego chętnie korzystają, ciesząc się ich obfitością. Jeśli jednak regularnie będziesz porządkować ogród po zbiorach, możesz znacząco ograniczyć występowanie gryzoni.

Dźwiękowy odstraszacz

Prostym i niezbyt wymagającym rozwiązaniem jest zakup dźwiękowego odstraszacza. Bardziej precyzyjną nazwą jest odstraszacz ultradźwiękowy, ponieważ jest to urządzenie emitujące dźwięki o wysokiej częstotliwości, które zakłócają spokój gryzoni i skłaniają je do przeniesienia się w inne miejsce. Odstraszacze pełnią również funkcję środka zapobiegawczego – po wypędzeniu nieproszonego gościa nadal emitują dźwięk, skutecznie chroniąc przed pojawieniem się kolejnych szkodników. Należy również wspomnieć, że ich instalacja jest prosta i zajmuje zaledwie kilka minut.

Trutka

W walce z gryzoniami mogą okazać się skuteczne również trutki, ale w tym przypadku należy uważać. Trutka może stanowić poważne zagrożenie w przypadku niewłaściwego stosowania, ponieważ nieprawidłowe jej rozmieszczenie zwiększa ryzyko dostania się do niej zwierząt domowych lub dzieci. Stosowanie trutki powinno być ostatecznym rozwiązaniem, gdy wyczerpałeś już wszystkie inne możliwości i naprawdę nie wiesz już, co robić. W tym przypadku warto jednak skonsultować się ze specjalistą.

Istnieje wiele sposobów, jak radzić sobie z gryzoniami – musisz wypróbować, która metoda najlepiej Ci odpowiada i która sprawdzi się w przypadku nieproszonych gości.