pl
Strona główna Przegląd artykułów Kuna u sąsiada? Nie daj jej szansy, by dotarła do Ciebie

Kuna u sąsiada? Nie daj jej szansy, by dotarła do Ciebie

Kuna u sąsiada? Nie daj jej szansy, by dotarła do Ciebie
Czy sąsiad skarżył się na walkę z kuną w domu lub ogrodzie? Jeśli tak, to w Twojej głowie od razu powinna zapalić się lampka ostrzegawcza. Jeśli walka sąsiada z kuną zakończy się sukcesem, szkodnik będzie szukał nowego miejsca, ale uwierz mi, nie odejdzie daleko.

Kuny są obecnie szeroko rozpowszechnione. Chociaż to urocze zwierzątka, ich działania i szkody, które wyrządzają na posesji, zdecydowanie nie są już takie słodkie. Problemem jest to, że kuna jest zwierzęciem chronionym, a zatem jej zabicie nie wchodzi w grę. Najlepszym sposobem na uniknięcie obecności kuny jest zapobieganie. Nie daj jej najmniejszej szansy na polubienie Twojego domu lub ogrodu!

Zapobieganie jest kluczem

Kto w codziennym życiu zastanawiałby się, czy istnieje ryzyko, że kuna zamieszka akurat w naszym domu? Prawdopodobnie nikt. Kuna może dostać się na nasz strych czy poddasze w mgnieniu oka, a potem zaczyna powodować liczne szkody. Na poddaszu z łatwością zniszczy izolację termiczną lub przegryzie kable.

Wiele osób zaczyna reagować dopiero wtedy, gdy ten mały drapieżnik wyrządza szkody materialne,–co jest dużym błędem. Najlepszym sposobem na pozbycie się kuny jest odstraszenie jej przy pierwszej niepożądanej wizycie.

Myślisz, że kuna nie może dostać się do Twojego domu? Nie daj się zwieść. Kuna jest bardzo sprytna i zwinna i potrafi przecisnąć się przez malutkie szczeliny w ścianach lub, na przykład, niewielkim otworem między dachówkami. Następnie zaczyna powodować szkody w domu, zwłaszcza na poddaszu, a jej wypędzenie jest trudnym zadaniem. A jeśli kuna zyska przewagę czasową i zdąży mieć młode, czeka Cię trudne zadanie.

Mały wszystkożerca może również świetnie bawić się w Twoim ogrodzie. Nie tylko zabierze się do jedzenia Twoich owoców, ale jeśli w ogrodzie trzymasz kury lub inne małe zwierzęta, mogą one również stać się jej ofiarą. Po złapaniu swojej zdobyczy, kuna zacznie ją wciągać do swojego schronienia, a Ty będziesz zmuszony zmierzyć się z bardzo nieprzyjemnym zapachem.

Co robić?

Kluczem do rozwiązania problemu jest profilaktyka. Zacznij wypędzać kunę, zanim się pojawi. Jak to zrobić? Istnieje wiele zarówno babskich rad, jak i profesjonalnych rozwiązań. W Internecie można znaleźć porady, że skuteczne w walce z kunami są sierść zwierząt rozrzucona po okolicy, tabletki z naftaliną, tabletki chlorowe, silne zapachy, takie jak woda po goleniu, a także głośny dźwięk radia. Jednak te metody nie są do końca sprawdzone i mogą okazać się dość uciążliwe. W przypadku radia, prawdopodobnie poddasz się wcześniej niż kuna.

Jednym z najlepszych rozwiązań zapobiegawczych jest zakup odstraszacza kun. Urządzenie jest bardzo proste w instalacji, a potem nie wymaga już żadnej dalszej obsługi. Wskazane jest posiadanie dwóch odstraszaczy – jednego na strychu i jednego w ogrodzie, aby zwielokrotnić ochronę. Jedyną rzeczą, którą będziesz musiał się później zająć, jest wymiana baterii w odstraszaczach. Kuna dwa razy zastanowi się, zanim podejmie próbę wejścia do miejsca, gdzie czeka ją tylko nieprzyjemny dźwięk.

Zapobieganie obecności kun może zaoszczędzić zarówno czas, jak i pieniądze. Zdecydowanie lepiej jest zainwestować w odstraszacze przed wizytą kuny, niż później martwić się o koszty naprawy szkód wyrządzonych w domu. W przypadku kuny zagrożony jest nie tylko strych domu, ale także Twój ogród i samochód. Nie dawaj jej żadnych szans i chroń się jak najszybciej!