pl
Strona główna Przegląd artykułów Mysz w domu to wyjątkowo nieprzyjemny gość – pozbądź się jej jak najszybciej!

Mysz w domu to wyjątkowo nieprzyjemny gość – pozbądź się jej jak najszybciej!

Mysz w domu to wyjątkowo nieprzyjemny gość – pozbądź się jej jak najszybciej!
Na pierwszy rzut oka mysz może wyglądać jak małe, niewinne i urocze stworzenie, ale w rzeczywistości może stanowić poważny problem. Mysz to nieproszony gość w domu, który pozostawia po sobie resztki jedzenia i odchody. Nie warto zwlekać – pozbądź się jej jak najszybciej! Oto kilka wskazówek i zaleceń, które mogą Ci w tym pomóc.

Myszy zwykle wprowadzają się do domu jesienią i zimą. Gdy tylko na zewnątrz robi się zimno, zaczynają poszukiwać nowego, ciepłego schronienia. Największą atrakcją dla tych szkodników jest oczywiście jedzenie. Gdy tylko mysz odkryje, że ma swobodny dostęp do jedzenia w piwnicy lub spiżarni, z pewnością się zadomowi i najprawdopodobniej zaprosi resztę swojej rodziny lub założy nową. Istnieje niepisana zasada, że tam, gdzie pojawi się jedna mysz, wkrótce będzie ich więcej.

Jak sprawdzić, czy w domu lub mieszkaniu zagościł ten nieproszony gość? To bardzo proste. Pierwszym sygnałem obecności myszy jest nadgryziona żywność oraz uszkodzone opakowania. Często są to jabłka, ziemniaki lub ciastka. Może się również zdarzyć, że mysz przegryzie kabel. Również takie uszkodzenia to jedne z nieprzyjemnych oznak obecności tego nieproszonego gościa. Kolejnym wskaźnikiem są mysie odchody. Jeśli je zauważysz, nie ma wątpliwości – mysz zadomowiła się w Twoim domu. Jak więc sobie z nimi radzić?

Zablokuj myszom dostęp do domu

Ważne jest ustalenie, w jaki sposób mysz dostała się do domu. Mysz nie należy do najinteligentniejszych gryzoni i dlatego zazwyczaj korzysta z tej samej drogi dostępu. Taką mysią ścieżkę rozpoznasz po obecności odchodów lub resztek jedzenia. Ważne jest, aby dokładnie uszczelnić tę drogę oraz zamknąć wszelkie inne szczeliny, które mogą stanowić potencjalne wejście do domu.

Naturalny drapieżnik

Naturalnymi drapieżnikami myszy są koty, psy oraz ptaki drapieżne. Jeśli masz w swoim mieszkaniu lub domu kota, prawdopodobnie nie będziesz mieć problemu z myszami. Jednak niektóre koty są tak dobrze uszlachetnione, że straciły naturalny instynkt polowania na myszy. Czasami jednak wystarczy sama obecność drapieżnika.

Pułapki

Klasycznym sposobem radzenia sobie z myszami są pułapki. Istnieje niezliczona ilość rodzajów i typów pułapek, zarówno humanitarnych, jak i niehumanitarnych – wybór należy od Ciebie. Najczęściej stosowanymi pułapkami są te ze sprężyną, do których przymocowuje się przynętę. Następnie pułapka jest naciągana i czekamy na złapanie myszy. Najbardziej odpowiednie przynęty to chleb, kiełbasa, ser lub czekolada. Problem z tymi pułapkami polega na tym, że mysz często bierze przynętę z drugiej strony, gdzie nie ma mechanizmu wyzwalającego, przez co pułapka zatrzaśnie się na pusto. Niektórym osobom może również przeszkadzać usunięcie martwej myszy z pułapki.

Istnieją również tzw. żywołapki z trutką. Należy jednak uważać, aby do pułapki nie dostało się żadne zwierzę ani Twoje dziecko. Istnieją także żywołapki bez trutki, które zamykają się za myszą, uniemożliwiając jej ucieczkę. Po złapaniu, wystarczy wypuścić mysz na łące lub w lesie, pozwalając jej wrócić na wolność. Należy jednak uważać, aby nie wypuszczać myszy w pobliżu domu, ponieważ mogą one łatwo wrócić.

W Internecie można również znaleźć mnóstwo instrukcji, jak samodzielnie zrobić pułapkę w domu. Problem z takimi pułapkami polega jednak na tym, że nie ma gwarancji, że mysz rzeczywiście się złapie. Jeśli ma dostęp do lepszego pożywienia niż to, które oferujesz jej w pułapce, prawdopodobnie jej nie złapiesz.

Wypędź ją!

Kolejną opcją są różnego rodzaju odstraszacze. Metoda ta jest zarówno rozwiązaniem zapobiegawczym, jak i humanitarnym. Do najpopularniejszych odstraszaczy należą zapachowe. Będą one skutecznie odstraszać szkodniki swoim zapachem, ale warto pamiętać, że Ty również możesz nie być zadowolony z ich intensywności.

Jednym z najlepszych rozwiązań jest ultradźwiękowy odstraszacz myszy. Jego działanie polega na emitowaniu fal ultradźwiękowych, które są niesłyszalne dla ludzkiego ucha, ale bardzo nieprzyjemne dla myszy. Ponadto, wysokiej jakości odstraszacze zmieniają wysokość emitowanych tonów, zapobiegając w ten sposób przyzwyczajeniu się gryzoni do nieprzyjemnego dźwięku. W przypadku odstraszania myszy zaleca się zakup odstraszacza do każdego pomieszczenia, w którym zauważyłeś obecność myszy. Zaletą tej metody jest to, że odstraszacze działają również po wypędzeniu szkodnika – jako środek zapobiegawczy.

Istnieje wiele sposobów na wypędzenie myszy z domu, wybór należy tylko do Ciebie. Najlepiej wybrać rozwiązanie, które gwarantuje pozbycie się większej liczby myszy, ponieważ jak już wspomnieliśmy, myszy nie są samotnikami. Ważne jest również, aby pomyśleć o profilaktyce, szczególnie jeśli mieszkasz w domu otoczonym naturą, gdzie występowanie myszy jest częstsze.