pl
Strona główna Przegląd artykułów Wypędzanie myszy? Lepiej spróbuj ich odstraszyć!

Wypędzanie myszy? Lepiej spróbuj ich odstraszyć!

Wypędzanie myszy? Lepiej spróbuj ich odstraszyć!
Łapanie i wypędzanie myszy z domu nie zawsze jest spacerkiem po parku. Może to być również żmudna i nieprzyjemna praca. Szczególnie dla osób o słabych żołądkach. Ale czy nie ma innego sposobu? Jednak jest! Zapobieganie to klucz!

W walce z myszami warto działać, zanim jeszcze się pojawią. Odstraszanie jest znacznie łatwiejsze niż późniejsze wypędzanie. Że akurat w Twoim domu nigdy nie może pojawić się mysz? Błąd. Mysz może dostać się do niemal każdego mieszkania. Nigdy więc nie licz na to, że mysz do Ciebie nie dotrze.

Przechowywanie żywności

Ważnym elementem odstraszania myszy jest odpowiednie przechowywanie żywności. Jeśli często zostawiasz jedzenie na wierzchu, na przykład na blacie kuchennym, staje się to ogromną atrakcją dla myszy. Zalecamy przechowywanie żywności w szczelnych pojemnikach.

Swobodne przejście

Jeśli Twój dom lub mieszkanie jest pełne różnych szczelin, istnieje duża szansa, że mysz wykorzysta jedną z nich jako drzwi wejściowe. Warto sprawdzić, w których miejscach mysz może dostać się do Twojego domu, i skutecznie je uszczelnić. Jest to trochę pracochłonne, ale jest to klucz do zapobiegania pojawieniu się myszy.

Puść na nie kota

Kot to naturalny drapieżnik myszy, a gryzonie zdecydowanie nie chcą przebywać w jego pobliżu. W większości przypadków sama obecność kota wystarczy, by myszy zastanowiły się, czy warto odwiedzać Twój dom. Ale jeśli jesteś właścicielem kota, który nie stracił instynktu łowieckiego, to jest to świetna wiadomość. Kot może również polować na myszy w ogrodzie, zapobiegając w ten sposób ich przedostaniu się do domu. Przygotuj się tylko na to, że koty lubią chwalić się swoimi zdobyczami, więc najprawdopodobniej przyniosą Ci martwe myszy do domu, oczekując zasłużonej nagrody.

Odstraszanie = zniechęcanie

Istnieje wiele starych, tradycyjnych sposobów na odstraszanie myszy, ale trudno jednoznacznie stwierdzić, która z nich naprawdę jest skuteczna. Podobno myszy nie przepadają za produktami naftalenowymi stosowanymi przeciwko molom. Nie lubią również olejku z mięty pieprzowej, terpentyny, liści orzecha włoskiego lub rumianku. Takie wskazówki wprawdzie mogą być warte wypróbowania, ale ich skuteczność wciąż pozostaje niepewna. Ponieważ każda myszka może odbierać zapachy inaczej – to, co dla jednej jest smrodem, dla innej może być całkiem przyjemnym zapachem.

Postaw na odstraszacz dźwiękowy. Myszy naturalnie nie mają dobrze rozwiniętego wzroku, ale ich zmysły, takie jak węch i słuch, są znacznie bardziej wyostrzone. Jeśli zaatakujesz ich wrażliwy słuch, możesz być pewien, że nie zostaną długo w Twoim otoczeniu. Ultradźwiękowe odstraszacze emitują dźwięk, który jest niesłyszalny dla nas, ale bardzo nieprzyjemny dla tych małych szkodników. Dodatkowo, zmieniająca się wysokość dźwięku uniemożliwia gryzoniom przyzwyczajenie się do tego nieprzyjemnego bodźca.

Nie czekaj, aż mysz znajdzie drogę do Ciebie. Stwórz jej przeszkody już na etapie poszukiwań, a tym samym zniechęć ją do Twojego domu lub mieszkania. Istnieje wiele sposobów, jak radzić sobie z myszami, i tylko od Ciebie zależy, który z nich wybierzesz. Nie czekaj na nic i działaj!